Košťálov u Třebenic

Dnes se vypravíme na jeden z kaplířovských hradů, Košťálov. Jeho zřícenina se malebně vypíná nad městečkem Třebenice, nedaleko Lovosic.

O zakladateli prvního hrádku na Košťálově je zmínka již v kronice Václava Hájka z Libočan. Zeman Košťál, byl manželem sličné Běly, dcery Libušiny sestry Kazi a siláka Bivoje. Pak se opona času zavírá, až do roku 1372, kdy zde byl vybudován kamenný hrad. Vystavěn byl za krále Václava II a spravovali jej královští purkrabí. Po nich následovali Kaplířové ze Sulevic, kteří drželi hrad od roku 1420 do roku 1610. Bohužel, již v roce 1550 byl hrad již zříceninou.

Sestává z palácové stavby horního hradu a dolního hradu se zbytky vstupní brány. Zbytky hradu na skále dodnes působí impozantně, ač poslední významná zeď se zřítila již v roce 1883.

K hradu vedou dvě cesty. Ta namáhavější, zelená, je z Třebenic, vede zahradami a dojdete na lesní silničku hned pod hradem. Pohodlnější vede z obce Sutom. Na návsi, odbočíte doprava a místní komunikací dojdete na lesní silničku (pozor, vjezd auty je zakázán!)a po ní dojdete až pod hrad. Ta trocha námahy na vystoupání ke zřícenině jistě stojí za to. Budete odměněni nádherným výhledem do kraje. Od pohledu do Poohří, přes holé kopce Lounska na zalesněné kopce se zbytky dalších hradů, až po výhled na Lovoš, Milešovku a všudypřítomného Sedla u Úštěka.

Přejeme vám jasné počasí a hezký zážitek!