Skalní hřib na Magnetovci

České Středohoří je protkáno zajímavostmi a narazíte na ně takřka na každém kroku. Dnes se vypravíme do ústecké části, kde na revíru Němčí, Lesní správy Litoměřice navštívíme zajímavý skalní útvar:Skalní hřib na Magnetovci.

Pro odpověď na otázku vzniku se musíme vypravit do dávné geologické minulosti, do doby kdy České Středohoří vznikalo, do třetihor. Sopečná činnost spolu se zemským vrásněním zde úplně změnila krajinu a z ploché krajiny povstalo nové pohoří tvořené výlevy lávy a usazováním tufových vrstev z vyvrženého popela.

Skalní hřib je tvořen v horní části hrubozrnnou tefritovou horninou a spodní část je z méně odolných, měkčích hornin a proto jejich zvětráváním vznikl tento zajímavý skalní útvar. V blízkosti se nachází i další zajímavost, malá výklenkovitá jeskyně vzniklá zvětráváním. Ke skalnímu hřibu, vede cesta z Velkého Března, turisticky značená zeleně, prudce stoupá okolo dalšího útvaru této oblasti, Kočičí hlavy a vede krásnými bukovými porosty, které jsou genetickou základnou pro tuto dřevinu. Zvláštní režim hospodaření, pro zachování nejen této dřeviny, ale i těchto porostů na prudkých stráních a kopcích zajišťuje Lesní správa Litoměřice. Její snahou je drtivou většinu zdejších lesů obnovovat přirozeně a tím plní i cíl celostátního lesnického programu, přírodě bližší lesní hospodaření.

Pokud budete pak pokračovat po turistické cestě dál, dojdete přes Sokolí hřeben na Kamennou horu a odtud, po červené značce do vsi Zubrnice, kde můžete navštívit vesnický skanzen a historickou železnici.